< Natrag na novosti

Cijene struje u Europi rastu, idealno je vrijeme za solare

Od 1. listopada građane i poduzetnike u Hrvatskoj očekuje se najavljeno povećanje cijena struje i plina

Datum objave9. rujna 2024.

Cijene električne energije u Europskoj uniji nastavile su rasti tijekom 2023. godine, što je dio šireg trenda koji pogađa većinu zemalja članica. Hrvatska, koja se trenutno suočava s najavljenim povećanjem cijena električne energije od 1. listopada, dosad je imala jednu od najnižih cijena struje u EU.

Prosječna cijena električne energije u Hrvatskoj u drugoj polovici 2023. godine iznosila je 15.8 centi po kilovat-satu (kWh), što je znatno ispod prosjeka EU od 28.3 centi/kWh. Ova relativno niska cijena rezultat je subvencija i državnih mjera koje su pomogle ublažiti troškove za građane. No, s najavljenim smanjenjem subvencija, očekuje se da će cijene porasti, što bi mogao biti dodatni udar na kućne budžete, koji su već opterećeni inflacijom.

Izvor: qery.no

Rast cijena u Hrvatskoj dio je šireg europskog trenda, gdje zemlje s nižim cijenama energije, poput Mađarske i Bugarske, bilježe brži rast prema prosjeku EU. Nasuprot tome, zemlje koje su već imale visoke cijene, kao što su Njemačka i Belgija, doživjele su nešto umjereniji rast. Ova dinamika ukazuje na postepeno izjednačavanje cijena unutar Europske unije. Primjeri poput Nizozemske pokazuju da je pad cijena električne energije također moguć, posebno uz strateška ulaganja u obnovljive izvore energije. Nizozemska je uspjela smanjiti cijene zahvaljujući povećanoj proizvodnji energije iz vjetroelektrana na moru i učinkovitim energetskim politikama. Ova zemlja je pokazala kako pametna ulaganja u obnovljive izvore mogu rezultirati ne samo stabilizacijom, nego i smanjenjem troškova energije za potrošače.

Za Hrvatsku, suočenu s rastom cijena, ulaganje u kućne solarne elektrane može biti ključan korak ka energetskoj neovisnosti i stabilnosti. Kao odgovor na rastuće troškove, sve veći broj kućanstava mogao bi se odlučiti za vlastitu proizvodnju energije, smanjujući ovisnost o tržišnim promjenama i štiteći se od budućih povećanja cijena.

U konačnici, iako Hrvatska ulazi u razdoblje viših cijena energije, postoje primjeri i unutar EU gdje su pametna ulaganja dovela do pozitivnih promjena. Ulaganje u obnovljive izvore i modernizaciju energetske infrastrukture može biti ključna strategija za dugoročnu stabilnost cijena, kako u Hrvatskoj, tako i u cijeloj Europi.

Loading...