Zagreb, 16. travnja 2025. – Ivana Ivančić, direktorica tvrtke ENNA Geo, sudjelovala je na stručnom kongresu „Dani inženjera strojarstva“ koji se održao u Vodicama od 9. do 11. travnja 2025. u organizaciji Hrvatske komore inženjera strojarstva. Konferencija je okupila brojne stručnjake iz područja strojarstva i energetike, s posebnim naglaskom na geotermalnu energiju kao jednu od ključnih tema budućnosti. U jednom od panela prvog dana kongresa sudjelovala je i Ivana Ivančić.
Uz Ivančić, u panel raspravi sudjelovali su i izv. prof. dr. sc. Vladislav Brkić, dekan Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta u Zagrebu, prof. dr. sc. Vladimir Soldo sa zagrebačkog Fakulteta strojarstva i brodogradnje, Dragutin Domitrović, jedan od vodećih domaćih stručnjaka za geotermalnu energiju, Ivan Tomac iz tvrtke EKONERG, Ana Lazo, direktorica razvojnih polja i geotermalne energije u INA-i, Martina Tuschl iz Agencije za ugljikovodike te Jadranka Leško, načelnica Sektora za naftno rudarstvo i geotermalne vode za energetske svrhe Ministarstva gospodarstva.
U panel raspravi bilo je riječi o prednostima i izazovima vezanim za geotermalnu energiju i njezino iskorištavanje.
Ivana Ivančić je kao direktorica tvrtke ENNA Geo koja trenutno razvija dva projekta geotermalnih elektrana (Zagocha i Babina Greda), naglasila da su mnogi projekti geotermalne energije usporeni ili čak stoje jer Hrvatski operater tržišta energije (HROTE) ne raspisuje natječaj za premijski model za geotermalnu energiju. “Takav okvir je demotivirajući i ako se do kraja godine ne objavi premijski model, smanjit će se broj investitora, koji je ionako mali i tek ih je četiri “, upozorila je.
S njom se složila i Ana Lazo iz INA-e, koja je izjavila da se svi radovi u vezi s istraživanjem i iskorištavanjem geotermalne energije izvode računajući upravo na premijsku cijenu električne energije iz takvih postrojenja.
Vladislav Brkić iznio je četiri osnovna izazova s kojima se susreću svi akteri u geotermalnom sektoru, a to su troškovi, tehnički rizici, regulativa i nedostatak stručnjaka te njihova rješenja – unaprjeđenje regulatornog okvira, porezne olakšice, određivanje kvota (ali ne samo na oko 60 MW, koliko je sada) i uvođenje premijskog sustava.
Istraknuto je kako je prednost geotermalnih elektrana to što mogu raditi 24 sata dnevno, 365 dana u godini, a ukupni potencijal geotermalne energije u RH doseže 1000 MW. Uz to, geotermalna energija omogućava 100% domaću proizvodnju energije, novo zapošljavanje i razvoj lokalnih zajednica, i sve to bez emisija štetnih plinova, rekao je Ivan Tomac iz EKONERGA.
Geotermalna energija osobito je prikladna i za iskorištavanje u toplinarstvu i njoj se okreću mnogi europski gradovi. Napomenula je to Martina Tuschl iz Agencije za ugljikovodike, dodavši kako geotermalna energija, unatoč svemu, sve više ulazi u strategije, direktive, zakone i propise, a Jadranka Leško je najavila olakšavanje mnogih administrativnih postupaka vezanih uz geotermalnu energiju.
Više o kongresu Dani inženjera strojarstva možete pročitati na energetika-net.com.